Audytor wewnętrzny – ile zarabia i jak pracuje? - Akademia Nova Cert

Audytor wewnętrzny – ile zarabia i jak pracuje?

24 sierpnia 2021 przez Artur Mydlarz

Audytor wewnętrzny – ile zarabia i jak pracuje?

W tym artykule Artur i Łukasz opowiedzą, jak uprawnienia audytorskie odmieniły ich karierę. Odpowiemy też na często powracające pytania o zarobki audytora. Przekonaj się, czy praca audytora jest dla Ciebie i czy to Ci się opłaca.

Poznaj swoje opcje, czyli jak bycie Audytorem otwiera oczy!

Bycie audytorem wewnętrznym daje możliwość poznania pracy różnych działów w organizacji, w której pracujesz. Możesz zobaczyć czym zajmuje się firma. Zapewne sam znasz takich ludzi, którzy po 10 latach pracy w organizacji nie wiedzą co się dzieje na drugim końcu firmy. Są zamknięci wokół swojego biurka i nie wiedzą jak wygląda proces produkcji, montażu, sprzedaży czy reklamacji.

Pracując jako audytor wewnętrzny, poznajesz też możliwości jakie możesz mieć. Jeżeli zaczynasz na jakimś stanowisku, to nie musisz na nim skończyć. Może akurat spodoba Ci się praca w innym dziale. Zobacz, jak pracują inni, czym się zajmują. Dopóki nie będziesz miał takiej wiedzy, nie będziesz mógł wybrać mądrze swojej ścieżki kariery.

Zwiedzaj świat jako audytor wewnętrzny!

Bycie audytorem pozwala Ci nie tylko na poznanie jak wygląda Twoja firma, ale jak wyglądają inne firmy z różnych krajów. Możesz zwiedzać świat i zmieniać własne podejście do pracy i życia.

Mnie udało się znaleźć ciekawą pracę dzięki temu, że miałem uprawnienia audytorskie. Była to praca w zarządzaniu jakością dostaw. To właśnie dzięki niej, udało mi się zwiedzić kawał świata! Byłem w USA, Kandzie,  Anglii, Hiszpanii, Niemczech i w krajach azjatyckich.

Artur Mydlarz

Na swoim doświadczeniu, mogę powiedzieć, że bycie audytorem wewnętrznym otwiera też możliwości pracy za granica za bardzo dobre pieniądze.  Ja regularnie, od lat dostaję wiele propozycji pracy z zagranicznych firmach. Lecz ze względów rodzinnych, większość ich odrzucam.  Ale może Ty chciałbyś skorzystać z takiej okazji?

Łukasz Piątek

Mniej stresu, więcej kontroli!

Praca na produkcji to jest wieczny stres. Dopinanie deadlinów, problemy na produkcji.  To Ty musisz się tłumaczyć audytorom. To ty jesteś odpowiedzialny za wiele kwestii. Często za zbyt wiele.

Praca audytora to jasne zadania. To Ty audytujesz. Z doświadczenia wiem, że ta praca wiążę się z mniejszą ilością stresu.

Trzeba jednak podkreślić, że w pracy audytora niezwykle ważne są umiejętności miękkie.  Są one konieczne w zdobywaniu informacji, rozmowie z ludźmi. Chodzi o to, żeby nie zrazić do siebie ludzi.

Jeżeli nauczysz się dobrze audytować, to ta praca naprawdę nie będzie stresująca.

Dorabiaj do etatu, załóż firmę lub zostań audytorem wiodącym – poznaj karierę Łukasza!

Ja zaczynałem jako spawalnik dla dużej firmy produkcyjnej, zatrudniającej około 300 osób. Ta firma posiadała wiele systemów zarzadzania jakości, które wiązały się z przeprowadzaniem wielu audytów, zarówno ze strony klientów jak i jednostek certyfikujących.    Ciągle byłem sprawdzany i kontrolowany,  W pewnym momencie, chciałam przejść na drugą stronę.  Chciałem postawić się na miejsce człowieka, który mnie audytował.

Założyłem działalność gospodarczą i postanowiłem dorabiać do etatu właśnie jako audytor wewnętrzny. Zdobyłem takie uprawnienia i zacząłem działać. Pomagałem innym firmom przechodzić audyty drugiej i trzeciej strony. Przygotowywałem firmy do certyfikacji różnych systemów zarządzania. Poza tym, odpowiadałem też za audyty drugiej strony. Co to oznacza? Chodzi o to, że firma A wynajmowała mnie do sprawdzenia firmy B, czyli swojego dostawcy w zakresie jakości usług spawania.

Moja kariera nabrała rozpędu i już w 2015 roku wraz z dwoma wspólnikami założyłem spółkę Nova Investa, zajmująca się głównie audytami drugiej strony i wdrożeniami systemów zarządzania jakością.

Łukasz Piątek

Uprawnienia i doświadczenie audytora wewnętrznego dają Ci możliwość zostanie w przyszłości audytorem wiodącym. Ja zostałem audytorem wiodącym w 2018 w jednej z jednostek certyfikujących. Taki audytor to nie tylko większy prestiż, ale też większe zarobki.

Audytor wewnętrzny – zarobki

Ile zarabia audytor wewnętrzny? Wedle danych z pracuj.pl. audytor wewnętrzny zarabia średnio 8 500 zł netto. Zarobki te różnią się w zależności od branży. Zostanie audytorem wewnętrznym we własnej organizacji wiążę się z podwyżką od 700 do 1000 zł netto.

Jako audytor-freelancer jesteś w stanie zarobić całkiem sporo. W spawalnictwa 600-700 zł netto za dzień audytowania. Do tego można doliczyć zwrot kosztów dojazdu, noclegów itd. Jeżeli audytujesz za granicą, jest to zdecydowanie więcej, nawet do 1500 zł za dzień audytowania.

Zostań audytorem – znajdź swój sposób na zarobek

Możesz, tak jak Artur być audytorem wewnętrznym w firmie, co zawsze wiążę z podwyżką i możliwością podróży – czy to po Polsce czy świecie.

Możesz, tak jak Łukasz,  traktować audytowania zarówno jako dodatkowe źródło dochodu. Z czasem może być to twoje jedyne źródło zarobku. Możesz budować swoją markę i rozwijać swoją firmę właśnie dzięki audytowaniu! Jak Ci się spodoba, możesz zostać audytorem wiodącym.

Sam/sama widzisz – możliwości masz mnóstwo.

Uprawniania audytora wewnętrznego to przepustka do nowych możliwości w karierze.

Audytor wewnętrzny w spawalnictwie – czy rynek ich potrzebuje?

Osoby, które mają wiedzę techniczną i uprawniania audytorskie są rozchwytywane na rynku! Połączenie tych dwóch cech to świetna kombinacja, którą się ceni na rynku pracy. Z jednej strony, wiesz o co technicznie zapytać, co sprawdzić, a z drugiej strony potrafisz audytować. Dzięki temu możesz świetnie zweryfikować procesy technologiczne.

Będąc spawalnikiem, warto zrobić taki kurs audytora wewnętrznego, bo otwiera to bardzo wiele opcji, o których pisaliśmy powyżej.

Nadzór spawalniczy to nie to samo co audytowanie. Praca audytora jest bardziej samodzielna i mniej stresująca,

Audytor wewnętrzny – kurs online

Jeżeli chcesz rozwinąć swoją karierę i zostać audytorem, masz niepowtarzalną okazję, żeby to zrobić! Już niedługo rusza nabór na 3 edycję kursu Audytora Wewnętrznego ISO 9001, ISO 3834-2, EN 1090-1. I od 25.05.2022 do 1.06.2022 możesz dołączyć do kursu za 499 zł zamiast 1299 zł!

Jest to jedyny taki kurs on-line na rynku. Tutaj dostajecie kompendium wiedzy na temat audytowania. Wszystkie techniki, metody, strategie w jednym miejscu. Z dostępem na zawsze. Zdobędziesz uprawnienia do certyfikacji aż 3 systemów jakości. Dostaniesz też automatyczny arkusz w Excelu, którym znajdziesz między innymi:

  • Zaproszenie na audyt
  • Agenda
  • Checklista z pytaniami
  • System do liczenia punktacji
  • Automat to tworzenia raportów

Artur Mydlarz

Quality Manager z 10-letnim doświadczeniem w branży lotniczej.
Mentor audytorów produkcji lotniczej, ekspert z zakresu zarządzania jakością dostaw, produkcji oraz kontroli jakości.
W swojej karierze zawodowej rozwiązał dziesiątki skomplikowanych problemów jakościowych metodami 8D, A3, Six Sigma. Zarządzał przy tym interdysplinarnym zespołem ekspertów z różnych lokalizacji w świecie.
Autor największego w Polsce bloga o inżynierii jakości: inzyinierjakosci.pl i założyciel szkolajakosci.pl

Sprawdź również

Jak prawidłowo wykonać pomiar temperatury podczas spawania?

Czym jest temperatura podgrzewania wstępnego, temperatura międzyściegowa, temperatura utrzymania? jak prawidłowo zmierzyć te wartości, aby proces spawania był zgodny z kwalifikowaną technologią spawania?

Zobacz więcej

Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Czym są sektory wyrobu oraz sektory przemysłowe i co one dokładnie oznaczają

Zobacz więcej

Badania NDT – czy spawacz może oceniać swoje spoiny?

Czy spawacz może badać i oceniać swoje spoiny? Czy spawacz może wykonywać badania NDT?

Zobacz więcej