Mam mały zakład produkujący spawane konstrukcje stalowe w klasie EXC2. Czy muszę zatrudnić spawalnika na etacie? - Akademia Nova Cert

Mam mały zakład produkujący spawane konstrukcje stalowe w klasie EXC2. Czy muszę zatrudnić spawalnika na etacie?

27 stycznia 2021 przez Łukasz Piątek

Mam mały zakład produkujący spawane konstrukcje stalowe w klasie EXC2. Czy muszę zatrudnić spawalnika na etacie?

Norma EN 1090-2, czyli specyfikacja techniczna dotycząca wytwarzania stalowych konstrukcji budowlanych, wymaga wdrożenia odpowiedniego poziomu jakości wg EN ISO 3834 dla procesów spawania. Dla konstrukcji klasy EXC2 – minimum EN ISO 3834-3, tzn. standardowe wymagania jakości. Ta norma z kolei wymaga, aby w zakładzie był nadzór spawalniczy, czyli spawalnik. W normie EN 1090-2 i w normie EN ISO 3834-3 nie określono natomiast wymagań co do stosunku pracy tego spawalnika. Normy te nie wymuszają zatrudniania na etacie, w formie umowy o pracę jakiegokolwiek specjalisty. Nadzór spawalnika w zakładzie spawalniczym musi być. To jest rzecz bezdyskusyjna. Natomiast jego zaangażowanie w pracę musi być adekwatne do zakresu produkcji. W małych zakładach, które specjalizują się w konstrukcjach określonego typu t.j. schody, barierki, podesty, gdzie produkcja jest powtarzalna, nie widzę potrzeby, aby spawalnik był “na pełen etat”. W takim wypadku, może to być osoba zatrudniona w dowolnej formie, np. “umowy zlecenie” lub jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Inaczej mówiąc, można do roli spawalnika wynająć freelancera (wolnego strzelca), czyli posiłkować się personelem zewnętrznym. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, bo dla małych zakładów największe obciążenie to koszty związane z wynagrodzeniem pracowników. Należy natomiast pisemnie uregulować zakres obowiązków takiego spawalnika-freelancera w systemie Zakładowej Kontroli Produkcji, na podstawie normy EN ISO 14731. 

Łukasz Piątek

Od 10 lat związany z branżą spawalnictwa.
Przez lata pracował jako główny spawalnik w dużej międzynarodowej firmie.
Inspektor wiodący Zakładowej Kontroli Produkcji wg EN 1090-1
Audytor wiodący systemu EN ISO 3834.
Współzałożyciel i wiceprezes Zarządu Nova Investa.

Sprawdź również

Jak prawidłowo wykonać pomiar temperatury podczas spawania?

Czym jest temperatura podgrzewania wstępnego, temperatura międzyściegowa, temperatura utrzymania? jak prawidłowo zmierzyć te wartości, aby proces spawania był zgodny z kwalifikowaną technologią spawania?

Zobacz więcej

Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Czym są sektory wyrobu oraz sektory przemysłowe i co one dokładnie oznaczają

Zobacz więcej

Badania NDT – czy spawacz może oceniać swoje spoiny?

Czy spawacz może badać i oceniać swoje spoiny? Czy spawacz może wykonywać badania NDT?

Zobacz więcej