Blog

07 wrz 2021 Obrazek

Czy spoiny na rysunkach technicznych zawsze będą oznaczane w ten sam sposób, niezależnie od tego czy rysunek został wykonany wg europejskich, czy amerykańskich standardów? Otóż jeśli chodzi o symbole spoin to na całym świecie są one takie same. Natomiast znaczące różnice występują w systemach oznaczania spoin na rysunkach. Pomyłka w złym odczytaniu oznaczenia spoiny może Cię kosztować naprawdę wiele. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznawać systemy oznaczania spoin na rysunkach wg normy EN ISO 2553.

Budowa znaku odniesienia – czyli jak oznaczyć spoinę na rysunku

W najnowszym wydaniu normy EN ISO 2553 z 2019 roku opisano 2 systemy oznaczania spoin na rysunkach. System A, którym posługują się Europejczycy, oraz system B, którym posługują się kraje leżące nad Pacyfikiem tj. Stany Zjednoczone, Kanada, kraje dalekiego wschodu, Australia. Na powyższej ilustracji przedstawiłem fragment normy z porównaniem obydwu systemów. Co ważne obydwa znaki wskazują taką samą spoinę do wykonania, zatem łatwiej będzie Ci zauważyć różnice, a są one następujące:

  1. W systemie A (nazwijmy go europejskim) występuje linia kreskowa (6b), czego próżno szukać w systemie B (nazwijmy go amerykańskim).
  2. W systemie europejskim symbol spoiny (1) jak i inne szczegóły dotyczące jej wykonania tj. wymiar (4), i symbol uzupełniający (2) znajdują się nad półką linii odniesienia (6a), pod którą z kolei znajduje się linia kreskowa (6b). W systemie amerykańskim symbol spoiny i szczegóły jej wykonania znajdują pod półką linii odniesienia (6a).
  3. Mniej istotna informacja dla naszych rozważań. Za rozwidleniem (5) znajdują się informacje uzupełniające. W systemie europejskim występuje oznaczenie metody spawania wg ISO 4063 – 111, natomiast w amerykańskim SMAW, choć jest to ta sama metoda spawania.

Wykonując spoinę, która jest opisana poprzez powyższą ilustrację zarówno w systemie A, jak i w systemie B efekt będzie następujący:

W tej chwili możesz odczuć zdziwienie, bo zauważasz, że w systemie B spoiny oznacza się na odwrót. Ale najlepiej będzie to wytłumaczyć na konkretnym przykładzie.

Po której stronie detalu wykonać spoinę?

W tabeli 5 normy EN ISO 2553 zestawiono przykłady obydwu systemów oznaczeń. Jak widzisz na powyższej ilustracji 4 różne sposoby w oznaczaniu mają prowadzić do tego samego rezultatu. Musisz więc poznać 2 proste zasady jakimi się kierować, żeby właściwie odczytać, z której strony detalu wykonać spoinę. Są one następujące:

  1. W systemie A symbol spoiny umieszczony nad półką linii odniesienia oznacza, że spoinę należy wykonać od strony strzałki. Natomiast symbol spoiny umieszczony pod linią kreskową będzie oznaczał, że spoinę należy wykonać po stronie przeciwnej niż wskazuje strzałka.
  2. W systemie B symbol spoiny umieszczony pod półką linii odniesienia oznacza, że spoinę należy wykonać od strony strzałki. Natomiast symbol spoiny umieszczony nad półką linii odniesienia będzie oznaczał, że spoinę należy wykonać po stronie przeciwnej niż wskazuje strzałka.

Jak rozpoznać z jakim systemem oznaczeń mam do czynienia?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz również na rysunku. Szukaj jej w tabelce na dole po prawej stronie. Jeśli dobrze się przyjrzysz to powinieneś/powinnaś dojrzeć takie oto symbole, które będą wskazywały rodzaj zastosowanego rzutowania:

Źródło: https://solidmania.com/rzutowanie-europejskie-amerykanskie-solidworks-poznaj-roznice/

Kurs rysunku technicznego w spawalnictwie

Oznaczanie spoin na rysunkach przydaje się każdemu, kto swoją karierę wiążę z branżą spawalniczą: spawaczom, monterom, spawalnikom czy technologom. Nie wiesz jak czytać spoiny na rysunku technicznym?

Skorzystaj z naszego płatnego kursu online, który teraz jest akurat w promocji. Pod tym linkiem znajdziesz szczegóły oferty: