Po co audytorowi potrzebne są umiejętności miękkie? - Akademia Nova Cert

Po co audytorowi potrzebne są umiejętności miękkie?

16 września 2021 przez Artur Mydlarz

Po co audytorowi  potrzebne są umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie często są lekceważone w świecie przemysłu. Tutaj liczy się przede wszystkim wiedza techniczna. Czy aby na pewno?  W artykule przedstawiam powody, dla których umiejętności miękkie są konieczne w pracy audytora.

 

Dlaczego audyty są trudne?

Audyt to nie tylko przechodzenie przez arkusz pytań, audyty są trudne. Dlaczego?

Po pierwsze, odbierane są one jako ocena pracy innych. Po drugie, osoba audytowana jest często dużo bardziej doświadczona w audytowanym procesie niż sam audytor. Po trzecie,  interpretacja rzeczywistości z kryteriami audytowymi może powodować niepokój u osoby audytowanej.

Po co audytorowi umiejętności miękkie?

1.     Pomagają radzić sobie ze swoim stresem

Audyty wymagają dużego spokoju i podejścia procesowego. Musisz radzić sobie ze swoimi emocjami i emocjami osoby audytowanej.

Audyty (co najmniej na początku) są stresujące. Dlatego, umiejętność radzenia sobie ze stresem jest ważną umiejętnością w pracy audytora. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest pierwszym krokiem do tego, żeby poradzić sobie ze stresem w trakcie audytu.

2.     Pomagają radzić sobie z emocjami audytowanego

Trudni rozmówcy pojawiają się wszędzie. Nauczyciele w szkole, teściowie czy też współpracownik – każdy z nas zna kogoś z kim „trudniej” rozmawia”. Takie osoby pojawiają się też podczas audytu. Są to szczególnie Ci, którzy każdą niezgodność w trakcie audytu uznają za osobisty przytyk. Dlatego, techniki radzenia sobie z np. nieprzychylnym nastawieniem osób audytowanych mogą pomóc w wykonywaniu pracy audytora.

3.     Pomagają zachować niezależność podczas audytu

Najtrudniej zachować niezależność w audytach wewnętrznych, gdyż osoby audytowane to często nasi koledzy czy koleżanki z pracy albo zaufani kontrahenci. Rodzi to obawę, że możemy takie osoby urazić. Dzięki umiejętnościom miękkim, nauczysz się jak przeprowadzać audyt w sposób niezależny, ale tak żeby nie popsuć sobie relacji w pracy.

4.     Pomagają utrzymać dobre relacje z osobami, z którymi współpracujecie

Nikt z nas nie chce popsuć sobie relacje z osobami z którymi pracuje. Dlatego ważne jest, żeby zachować profesjonalizm. Jak to zrobić?

Po pierwsze, nie bądź bucem. Przekaż jaki jest cel audytu. Warto pracować nad stylem komunikacji.  Pracuj nad stylem i tonem głosu. Nie szukaj niezgodności na siłę. Nie ciesz się z nich. Masz prawo nie zgadzać się z osobami audytowanymi. Niemniej jednak, zawsze rzeczowo argumentuj. Audytor powinien umieć postawić granicę, ale przy jednoczesnym zachowaniu wzajemnego szacunku.

Nie jest to łatwe. Należy się tego nauczyć i nabrać doświadczenia.

5. Są konieczne do tego, żeby audyt spełnił swój cel

Audyty to po prostu praca z ludźmi. Sama istota audytu to rozmowa z innymi. Wyciąganie informacji od osób małomównych lub „negatywnie nastawionych”. To także umiejętność odmawiania, gdy ktoś próbuje wpłynąć na wynik audytu. Audytor nie raz musi rozwiązywać konflikty, gdy w zespole szuka się „winnych”. Umiejętności miękkie są kluczowe, aby zrealizować cele audytu.

Czy umiejętności miękkich można się nauczyć?

Jak widzisz, praca audytora nie należy najprostszych. Kontakty z innymi ludźmi wymagają pewnych umiejętności. Dobrą wiadomością jest to, że umiejętności miękkie można po prostu nabyć. Jednym z natury przyjdzie to łatwiej, innym trudniej. Nie jest to jednak niemożliwe.

Wiedząc jak ważne są umiejętności miękkie, w moim kursie audytora wewnętrznego, poświęciłem cały moduł na ten temat. Nauczę Cię w nim jak być niezależnym i szanowanym audytorem. Jak zmniejszyć stres w czasie audytu i jak łagodzić konflikty. Taka wiedza przyda Ci się nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym.

Kurs Audytora Wewnętrznego w promocji

Jeżeli chcesz rozwinąć swoją karierę i zostać audytorem, masz niepowtarzalną okazję, żeby to zrobić! Niedługo rusza nabór na kolejną edycję kursu Audytora Wewnętrznego ISO 9001, ISO 3834-2, EN 1090-1. Będzie on w promocyjnej cenie już w przyszłym tygodniu

Jest to jedyny taki kurs on-line na rynku. Tutaj dostajecie kompendium wiedzy na temat audytowania. Wszystkie techniki, metody, strategie w jednym miejscu. Z dostępem na zawsze. Zdobędziesz uprawnienia do audytowania aż 3 systemów jakości. Dostaniesz też automatyczny arkusz w Excelu, usprawniający proces audytowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a, zapisz się na listę zainteresowanych, a powiadomimy się o promocji.

Artur Mydlarz

Quality Manager z 10-letnim doświadczeniem w branży lotniczej.
Mentor audytorów produkcji lotniczej, ekspert z zakresu zarządzania jakością dostaw, produkcji oraz kontroli jakości.
W swojej karierze zawodowej rozwiązał dziesiątki skomplikowanych problemów jakościowych metodami 8D, A3, Six Sigma. Zarządzał przy tym interdysplinarnym zespołem ekspertów z różnych lokalizacji w świecie.
Autor największego w Polsce bloga o inżynierii jakości: inzyinierjakosci.pl i założyciel szkolajakosci.pl

Sprawdź również

Jak prawidłowo wykonać pomiar temperatury podczas spawania?

Czym jest temperatura podgrzewania wstępnego, temperatura międzyściegowa, temperatura utrzymania? jak prawidłowo zmierzyć te wartości, aby proces spawania był zgodny z kwalifikowaną technologią spawania?

Zobacz więcej

Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Czym są sektory wyrobu oraz sektory przemysłowe i co one dokładnie oznaczają

Zobacz więcej

Badania NDT – czy spawacz może oceniać swoje spoiny?

Czy spawacz może badać i oceniać swoje spoiny? Czy spawacz może wykonywać badania NDT?

Zobacz więcej