Chcę certyfikować zakład produkcyjny w klasie EXC2 wg EN 1090-1 i prowadzę procesy spawania. Czy to oznacza, że muszę wprowadzić wymagania EN ISO 3834-3? Czy jednak mogę wprowadzić wymagania EN ISO 3834-2? - Akademia Nova Cert

Chcę certyfikować zakład produkcyjny w klasie EXC2 wg EN 1090-1 i prowadzę procesy spawania. Czy to oznacza, że muszę wprowadzić wymagania EN ISO 3834-3? Czy jednak mogę wprowadzić wymagania EN ISO 3834-2?

20 stycznia 2021 przez Łukasz Piątek

Chcę certyfikować zakład produkcyjny w klasie EXC2 wg EN 1090-1 i prowadzę procesy spawania. Czy to oznacza, że muszę wprowadzić wymagania EN ISO 3834-3? Czy jednak mogę wprowadzić wymagania EN ISO 3834-2?

EN 1090-1 to norma, która opisuje jak ma wyglądać Zakładowa Kontrola Produkcji producenta stalowych lub aluminiowych wyrobów budowlanych. Zawiera ona odniesienia do kolejnych arkuszy normy, tzw. specyfikacji technicznych, które opisują między innymi wymagania dla procesów specjalnych prowadzonych w celu wytworzenia wyrobu. Jednym z takich procesów specjalnych jest spawanie, o czym pisałem szerzej tutaj.


Na zadane wcześniej pytanie odpowiem kierując się wymaganiami dotyczącymi procesu spawania zawartymi w EN 1090-2, a więc specyfikacji technicznej dotyczącej wytwarzania konstrukcji stalowych.Norma EN 1090-2 podaje minimalny zakres wymagań dla procesów spawalniczych w zależności od klasy wykonania konstrukcji:

1. Dla konstrukcji klasy EXC1 – minimalny poziom wymagań to EN ISO 3834-4 – podstawowe wymagania jakości.

2. EXC2 – EN ISO 3834-3 – standardowe wymagania jakości.

3. EXC3 – EN ISO 3834-2 – pełne wymagania jakości.

4. EXC4 – EN ISO 3834-2 – pełne wymagania jakości.


Nie oznacza to jednak, że produkując konstrukcje w klasie EXC2 do swojego systemu nie możesz wprowadzić wymagań arkusza EN ISO 3834-2.

Jeśli spełniasz wymagania tego arkusza, to nawet zalecałbym od razu wprowadzić pełne wymagania jakości. Unikniesz wtedy konieczności przebudowywania swojego SZJ w przypadku chęci podniesienia klasy certyfikacji zakładu na EXC3.

Kurs

Jeżeli podobają Ci się moje artykuły o EN ISO 3834, ale chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, dołącz do kursu “Wymagania normy EN ISO 3834”. W kursie tym rozbijam normę na składniki pierwsze i szeroko omawiam jej wymagania z punktu widzenia praktyka.

Łukasz Piątek

Od 10 lat związany z branżą spawalnictwa.
Przez lata pracował jako główny spawalnik w dużej międzynarodowej firmie.
Inspektor wiodący Zakładowej Kontroli Produkcji wg EN 1090-1
Audytor wiodący systemu EN ISO 3834.
Współzałożyciel i wiceprezes Zarządu Nova Investa.

Sprawdź również

Jak prawidłowo wykonać pomiar temperatury podczas spawania?

Czym jest temperatura podgrzewania wstępnego, temperatura międzyściegowa, temperatura utrzymania? jak prawidłowo zmierzyć te wartości, aby proces spawania był zgodny z kwalifikowaną technologią spawania?

Zobacz więcej

Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Czym są sektory wyrobu oraz sektory przemysłowe i co one dokładnie oznaczają

Zobacz więcej

Badania NDT – czy spawacz może oceniać swoje spoiny?

Czy spawacz może badać i oceniać swoje spoiny? Czy spawacz może wykonywać badania NDT?

Zobacz więcej