Kiedy certyfikacja normy EN ISO 3834 przez jednostkę certyfikującą jest konieczna? - Akademia Nova Cert

Kiedy certyfikacja normy EN ISO 3834 przez jednostkę certyfikującą jest konieczna?

3 lutego 2021 przez Łukasz Piątek

Kiedy certyfikacja normy EN ISO 3834 przez jednostkę certyfikującą jest konieczna?

Sama norma EN ISO 3834 nie wymaga tego, aby przeprowadzić jej certyfikację przez niezależną jednostkę. Jej twórcy określili 3 poziomy jakości dla wytwórców spawanych wyrobów metalowych. Nie zawarto tam jednak informacji o konieczności przeprowadzenia certyfikacji odpowiedniego poziomu jakości. Nie wymagają tego również żadne normy branżowe wyrobu. Dla przykładu EN 1090-2 nakazuje tylko wdrożenie wymagań odpowiedniego poziomu jakości w zależności od klasy wykonania EXC (o czym pisałem tutaj). Inne normy branżowe takie jak EN 15085, EN 12732, EN 12952, EN 13445 również mówią o wdrożeniu wymagań odpowiedniej części EN ISO 3834, a nie o jej certyfikacji. Tym samym, certyfikacja systemu EN ISO 3834 przez niezależną jednostkę certyfikującą ma cechy dobrowolności stosowania.

Nie znaczy to jednak, że nie warto przeprowadzić takiej certyfikacji. W pewnych sytuacjach staje się to nawet koniecznością. Najczęściej posiadanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymagań EN ISO 3834, pojawia się w przetargach na wykonanie prac na dużych inwestycjach. Duże inwestycje to szansa na zarobienie dużych pieniędzy, ale to także spora konkurencja w przetargu. Inwestorzy często definiują swoje wymagania kontraktowe tak, żeby już one stanowiły sito w doborze podwykonawców. Jeżeli taki zapis pojawia się w przetargu, to firmy nieposiadające certyfikatu EN ISO 3834 odpadają już na starcie.

Certyfikat EN ISO 3834 warto posiadać także dla reklamy swoich możliwości produkcyjnych. Możesz umieścić taki certyfikat na stronie internetowej z portfolio swojej firmy. Na certyfikacie EN ISO 3834 znajdą się informacje o zdolnościach produkcyjnych zakładu spawalniczego. Umieszcza się tam kwalifikowane metody spawania, grupy materiałowe, informacje o poziomie wiedzy nadzoru spawalniczego, możliwościach wykonywania badań NDT we własnym zakresie. Potencjalny klient, widząc taki certyfikat, może szybko ocenić możliwości produkcyjne firmy, którą sprawdza. A zatem, im większy zakres produkcji, tym bardziej warto postawić na certyfikację systemu EN ISO 3834 przez niezależną jednostkę certyfikującą.

Kurs

Jeżeli podobają Ci się moje artykuły o EN ISO 3834, ale chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, dołącz do kursu o wymaganiach EN ISO 3834. W kursie tym rozbijam normę na składniki pierwsze i szeroko omawiam jej wymagania z punktu widzenia praktyka.

Łukasz Piątek

Od 10 lat związany z branżą spawalnictwa.
Przez lata pracował jako główny spawalnik w dużej międzynarodowej firmie.
Inspektor wiodący Zakładowej Kontroli Produkcji wg EN 1090-1
Audytor wiodący systemu EN ISO 3834.
Współzałożyciel i wiceprezes Zarządu Nova Investa.

Sprawdź również

Jak prawidłowo wykonać pomiar temperatury podczas spawania?

Czym jest temperatura podgrzewania wstępnego, temperatura międzyściegowa, temperatura utrzymania? jak prawidłowo zmierzyć te wartości, aby proces spawania był zgodny z kwalifikowaną technologią spawania?

Zobacz więcej

Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Czym są sektory wyrobu oraz sektory przemysłowe i co one dokładnie oznaczają

Zobacz więcej

Badania NDT – czy spawacz może oceniać swoje spoiny?

Czy spawacz może badać i oceniać swoje spoiny? Czy spawacz może wykonywać badania NDT?

Zobacz więcej