Blog

25 sty 2021 Obrazek

„Wymagania jakości dotyczące spawania materiałów metalowych” to pełna nazwa serii norm EN ISO 3834. Jeżeli produkujesz spawane wyroby metalowe, niezależnie dla jakiej branży, koniecznie musisz wdrożyć wymagania jakości zawarte w tej serii norm. Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego spawanie traktowane jest jako proces specjalny?
  2. Dla kogo jest seria EN ISO 3834?
  3. Co zyskasz, wdrażając wymagania EN ISO 3834?

EN ISO 3834 jako system zarządzania jakością w produkcji spawalniczej.

Spawanie definiowane jest jako proces specjalny. Co to jest proces specjalny szerzej w artykule „Procesy specjalne w wytwarzaniu konstrukcji stalowych i aluminiowych”. Przypomnę tylko, że poprawność końcowego rezultatu procesu specjalnego może nie być w łatwy sposób do zweryfikowania poprzez różnego rodzaju badania.

Twórcy serii EN ISO 3834 doszli do wniosku, że zamiast tylko weryfikować rezultat, warto stworzyć wymagania jakości dla całego procesu spawania. To z kolei ma zapewnić jak najlepsze wyniki dla jego końcowego efektu, czyli produktu – wyrobu. Można więc powiedzieć, że EN ISO 3834 to taki system zarządzania jakością w produkcji spawalniczej. W normie EN ISO 3834-1 jest jeden świetny akapit określający ideę wdrażania wymagań jakości dla procesów specjalnych:

„Jakość nie może być sprawdzona w wyrobie, lecz powinna być razem z nim tworzona. Nawet pełne i wysoce rozwinięte badania nieniszczące nie poprawią jakości wyrobu.”

Dla kogo jest seria EN ISO 3834?

Seria EN ISO 3834 skierowana jest do producentów metalowych wyrobów spawanych. Nie ważne jakich wyrobów. Norma ta jest na tyle uniwersalna, że można ją zastosować w produkcji mało i wielkoseryjnej, w budownictwie, automotive, lotnictwie, kolejnictwie. Znam przypadek firmy, która jest producentem i poddostawcą części metalowych do mebli i posiada certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań normy EN ISO 3834-3. Także możliwości zastosowania tej serii norm jest multum i jeśli masz cokolwiek do czynienia z procesami spawania, a nie spotkałeś się dotąd z serią tych norm, to prędzej czy później i Ciebie dopadnie.

Norma ta  nie musi dotyczyć tylko producentów wyrobów spawanych. Z normy tej mogą korzystać także:

  1. Specjaliści przygotowujący wymagania pod konkretne inwestycje – budowy, na których będą prowadzone prace spawalnicze.
  2. Komitety techniczne opracowujące normy wyrobu lub procesu, w których wykorzystywane są procesy spawania.
  3. Przez organizacje oceniające jakość spawania tj. jednostki inspekcyjne lub firmy chcące sprawdzić konkretnego poddostawcę dla swojego klienta.

Co zyskasz wdrażając wymagania EN ISO 3834?

  1. Poprzez wdrożenie wymagań odpowiedniej części normy EN ISO 3834 w swojej produkcji ograniczysz w znaczący sposób ilość wyrobów niezgodnych.
  2. Dzięki temu obniżysz w znaczący sposób koszty jakości. Więcej o kosztach jakości w artykule Artura „Ile kosztuje Cię brak kontroli jakości?”
  3. Jeśli chcesz wystartować do dużego przetargu lub zostać poddostawcą dużej firmy to konieczność wdrożenia EN ISO 3834 (a często za tym idzie także certyfikacja) Cię nie ominie. Duże firmy i świadomi inwestorzy często eliminują już na samym początku przetargu firmy, które nie posiadają takiego systemu.
  4. Możesz szybko się przebranżowić lub poszerzyć ofertę swojej firmy. Wdrożenia wymagań EN ISO 3834 wymagają normy dotyczące wytwarzania urządzeń ciśnieniowych, konstrukcji budowlanych oraz spawania pojazdów szynowych i ich elementów. Tak więc drzwi do rozwoju Twojej firmy będą dla Ciebie szeroko uchylone.
  5. Na koniec rada ode mnie: przy wdrażaniu wymagań normy EN ISO 3834 uwzględnij od razu wymagania ISO 9001. Dzięki temu uzyskasz zintegrowany system zarządzania jakości nie tylko produkcją, ale całej organizacji. Na pewno usprawni to pracę całej Twojej firmy, a certyfikując te systemy, zyskasz dodatkowy atut przed klientem. O zaletach posiadania systemu zarządzania jakością w firmie pisał Artur w artykule „5 zalet posiadania systemu zarządzania jakością”.

Podsumowanie

Z roku na rok świadomość klientów o jakości wszelkich produktów, w tym wyrobów spawanych zwiększa się. Aby być konkurencyjnym na rynku, trzeba podążać za trendami, w tym zwiększać jakość usług i eliminować wyroby niezgodne. W produkcji spawalniczej najlepiej to zrobić poprzez wdrożenie wymagań EN ISO 3834. Jak dobrać odpowiedni poziom wymagań dowiesz się z następnego artykułu w tej serii.

Kurs

Jeżeli podobają Ci się moje artykuły o EN ISO 3834, ale chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapisz się na listę oczekujących na kurs o EN ISO 3834. W kursie tym rozbijam normę na składniki pierwsze i szeroko omawiam jej wymagania z punktu widzenia praktyka. Dostęp do kursu uzyskasz dożywotnio – wraz z aktualizacjami.