To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli zakładów produkujących metalowe wyroby spawane. Problem najczęściej pojawia się podczas analizy zapytania ofertowego. Na skrzynkę mailową dostajesz atrakcyjne – przynajmniej na pierwszy rzut oka – zapytanie na wykonanie jakiejś konstrukcji. Lub też, masz szanse wystartować do dużego kontraktu budowlanego, gdzie będą prowadzone prace spawalnicze. Zaczynasz czytać wymagania i pojawia się zapis: wykonawca prac musi mieć wdrożony i/lub certyfikowany system EN ISO 3834. Pojawia się więc pytanie: jak dobrać poziom jakości dla swojego przedsiębiorstwa, żeby sprostać wymaganiom kontraktowym?
EN ISO 3834 – 3 poziomy jakości
Po długim wstępie krótkie przypomnienie. W pierwszym artykule z serii opisałem już, że EN ISO 3834 definiuje 3 poziomy jakości (EN ISO 3834 – “norma nad normami” w branży spawalniczej). Przypomnę, jakie są to poziomy:
- EN ISO 3834-2 – Pełne wymagania jakości
- EN ISO 3834-3 – Standardowe wymagania jakości
- EN ISO 3834-4 – Podstawowe wymagania jakości
Teraz musisz zdecydować jaki poziom wymagań wybrać. W dalszej części artykułu postaram się ułatwić Ci tą decyzję.
Po pierwsze – liczy się kontrakt
Zapewne znane jest Ci powiedzenie „klient nasz pan”. Zacznij zatem od dokładnej analizy zapytania ofertowego od klienta. Tam możesz od razu znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki poziom wymagań wg EN ISO 3834 wybrać. Jeżeli zapytanie ofertowe dotyczy wykonania prac spawalniczych na dużej budowie, gdzie dodatkowo będzie nadzór inwestorski, to z automatu spodziewaj się konieczności wdrożenia pełnych wymagań jakości wg EN ISO 3834-2. Jeżeli spełniasz te wymagania to kłopot z głowy. Może Cię jedynie jeszcze czekać konieczność certyfikacji, ponieważ to też często widniejący zapis w wymaganiach przetargowych. O tym, czy certyfikacja EN ISO 3834 jest potrzebna, przeczytasz tutaj.
Po drugie – sprawdź dokumentację techniczną
Jeżeli nie masz z góry ustalonego poziomu jakości, który musisz zastosować, wówczas czytaj między wierszami. Odpowiedź znajdziesz specyfikacji technicznej, na rysunkach, warunkach technicznych wykonania i odbioru, planie kontroli i badań itp. Poziom jakości jaki musisz wybrać może definiować norma wyrobu, który będziesz wykonywać. Oto lista branżowych norm wyrobu, które wymagają wdrożenia EN ISO 3834:
- EN 1090 – stalowe i aluminiowe elementy konstrukcyjne;
- EN 15085 – spawane pojazdy szynowe i ich części;
- EN 12952 – kotły wodnorurkowe;
- EN 12732 – stalowe rurociągu przesyłowe;
- EN 13445 – nieogrzewane płomieniem zbiorniki ciśnieniowe;
Budowlanka, kolejnictwo, ciśnieniówka – we wszystkich tych branżach spotkasz się z koniecznością wdrożenia wymagań EN ISO 3834, jeśli są to wyroby spawane. W dokumentacji technicznej nawet nie musi być wzmianki o EN ISO 3834. Lecz jeśli głębiej sięgniesz do normy wyrobu, okaże się, że jednak taki wymóg jest. Tłumaczyłem to już na przykładzie EN 1090-2 (możesz przeczytać tutaj). Wątek ten wymaga szerszego rozwinięcia i dlatego w kolejnym artykule z serii o EN ISO 3834 odpowiem szeroko na pytanie o tym, jakie normy wyrobu wymagają wdrożenia wymagań EN ISO 3834?.
Po trzecie – wybierz to, co uważasz za słuszne
Jeżeli nie masz wymagań kontraktowych, jakie opisałem w pierwszym akapicie, nie produkujesz również żadnych wyrobów z listy z akapitu drugiego, wówczas sam możesz zdecydować jaki poziom jakości wybrać. W swoich artykułach przytaczałem już przykład producenta metalowych akcesoriów meblowych, który dla podniesienia prestiżu firmy zdecydował się na wdrożenie i certyfikację wymagań EN ISO 3834-3. Wybierając dla siebie jeden z 3 poziomów, uwzględnij następujące czynniki:
- Wielkość firmy – im mniejsza firma, tym trudniej sprostać pełnym wymaganiom jakości. W małym zakładzie ślusarskim jest to wręcz niemożliwe. A więc dla dużych i średnich firm dedykowane będą raczej wymagania EN ISO 3834-2, ewentualnie EN ISO 3834-3. Natomiast małym i mikro EN ISO 3834-3 i EN ISO 3834-4.
- Sytuacja ekonomiczna firmy – im wyższe wymagania jakości, tym większe nakłady finansowe są niezbędne do funkcjonowania systemu zarządzania jakością. Weź pod uwagę, chociażby konieczność zatrudnienia spawalnika, o czym przeczytasz tutaj.
- Różnorodność i stopień skomplikowania wyrobów – mnogość gatunków materiałów, procesów spawania w produkcji, konieczność zastosowania obróbki cieplnej – wszystko to wskazywałoby na zastosowanie pełnych wymagań jakości wg EN ISO 3834-2. Im mniejsza złożoność produkcji tym możesz sobie pozwolić na obniżenie wymagań. Z punktu widzenia właściciela firmy nie tylko jakość się liczy, ale również ekonomiczność produkcji. Z kolei dla większości klientów najważniejszy jest stosunek ceny do jakości. Jeżeli zbytnio „podkręcisz” wymagania jakościowe dla swoich wyrobów, ich cena będzie musiała wzrosnąć (patrz punkt 2). A zatem grozi Ci, że konkurencja Cię pokona i wypadniesz z rynku.
Wymagania EN ISO 3834 nie tylko dla producentów wyrobów
Odwróćmy sytuację. Norma EN ISO 3834 została w taki sposób sformułowana, że nie musi być skierowana tylko do producentów metalowych wyrobów spawanych. Mogą z niej śmiało skorzystać inwestorzy lub inwestorski nadzór budowlany (inżynierzy kontraktu). Posłużę się przykładem. Załóżmy, że jesteś inwestorem lub przedstawicielem inwestora. Twoja inwestycja zakłada w dużej mierze wykorzystanie procesów spawania na budowie. Załóżmy, że jest to modernizacja kanałów powietrza w remontowanej elektrociepłowni. Definiujesz wymagania kontraktowe na potrzeby przetargu w celu wyłonienia wykonawców prac spawalniczych. Dzięki normie EN ISO 3834 nie musisz być specjalistą od spawalnictwa. Po prostu wybierasz jeden z przytoczonych 3 poziomów wymagań – oczywiście biorąc pod uwagę stopień skomplikowania konstrukcji do zespolenia. Kanały spalin wraz z konstrukcją wsporczą powinny być sklasyfikowane w klasie EXC2 wg EN 1090-2. Zatem od firmy montażowej, która ma scalić te kanały na budowie, możesz wymagać zapewnienia jakości, co najmniej na poziomie EN ISO 3834-3.
Podsumowanie
To już kolejny artykuł z serii o EN ISO 3834 gdzie przytaczam zalety tej normy. Tym razem zdecydowanie mogę podkreślić jej uniwersalność. Nieważne jakiej wielkości firmę posiadasz i jak skomplikowane są Twoje wyroby. W EN ISO 3834 zawsze odnajdziesz poziom jakości jaki możesz zastosować w swojej produkcji spawalniczej.
A w następnym artykule z tej serii rozwinę temat zastosowania EN ISO 3834 w zależności od normy wyrobu i branży produkcyjnej.
Kurs
Jeżeli podobają Ci się moje artykuły o EN ISO 3834, ale chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, dołącz do kursu “Wymagania normy EN ISO 3834”. W kursie tym rozbijam normę na składniki pierwsze i szeroko omawiam jej wymagania z punktu widzenia praktyka.
Sprawdź również
Jak prawidłowo wykonać pomiar temperatury podczas spawania?
Czym jest temperatura podgrzewania wstępnego, temperatura międzyściegowa, temperatura utrzymania? jak prawidłowo zmierzyć te wartości, aby proces spawania był zgodny z kwalifikowaną technologią spawania?
Zobacz więcejBadania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?
Czym są sektory wyrobu oraz sektory przemysłowe i co one dokładnie oznaczają
Zobacz więcejBadania NDT – czy spawacz może oceniać swoje spoiny?
Czy spawacz może badać i oceniać swoje spoiny? Czy spawacz może wykonywać badania NDT?
Zobacz więcej