Czy muszę prowadzić proces spawania w zakładzie, żeby uzyskać certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wg EN 1090-1? - Akademia Nova Cert

Czy muszę prowadzić proces spawania w zakładzie, żeby uzyskać certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wg EN 1090-1?

9 lutego 2021 przez Łukasz Piątek

Czy muszę prowadzić proces spawania w zakładzie, żeby uzyskać certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wg EN 1090-1?

Norma EN 1090-1 niesłusznie moim zdaniem jest postrzegana jako stricte norma spawalnicza. Takie zaszufladkowanie jej powoduje, że producenci, którzy chcą produkować metalowe wyroby konstrukcyjne ze stali i/lub aluminium są przekonani, że bez spawania nie dostaną certyfikatu ZKP. Jest to nieprawda. Proces spawania jest tylko jednym z kilku procesów specjalnych, w wyniku których powstaje końcowy wyrób. O procesach specjalnych przeczytasz tutaj. Żeby wytworzyć konstrukcję budowlaną, wcale nie musisz używać wszystkich procesów specjalnych po kolei.

Wyrobem konstrukcyjnym może być również profil docięty na wymiar, z wywierconymi otworami na jego końcach, a całą konstrukcję możesz scalić poprzez skręcenie jej śrubami. Spawanie jest najszerzej stosowanym procesem łączenia materiałów. Z tego powodu błędnie zakładasz, że bez spawania nie da się przejść certyfikacji. Jeśli prowadzisz procesy spawania, to musisz wdrożyć wymagania odpowiedniej części normy EN ISO 3834, o czym przeczytasz tutaj. Jeśli jednak nie prowadzisz procesu spawania, to nie musisz wdrażać tych środków. Nie musisz także zatrudniać spawalnika.

System Zakładowej Kontroli Produkcji można wdrożyć i certyfikować, a wyroby znakować CE nie spawając ich.

Powołam się na przykład firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych. Firma ta montuje panele na konstrukcji wsporczej, która z kolei podlega obowiązkowi znakowania CE. Firma nie chciała wdrażać procesu spawania, więc konstrukcje zostały zaprojektowane tak, żeby można było je wyłącznie skręcić. Dzięki temu zaoszczędzono na wdrażaniu nowego procesu produkcyjnego, który będzie po prostu wyłączony z zakresu certyfikatu ZKP tej firmy.

Łukasz Piątek

Od 10 lat związany z branżą spawalnictwa.
Przez lata pracował jako główny spawalnik w dużej międzynarodowej firmie.
Inspektor wiodący Zakładowej Kontroli Produkcji wg EN 1090-1
Audytor wiodący systemu EN ISO 3834.
Współzałożyciel i wiceprezes Zarządu Nova Investa.

Sprawdź również

Jak prawidłowo wykonać pomiar temperatury podczas spawania?

Czym jest temperatura podgrzewania wstępnego, temperatura międzyściegowa, temperatura utrzymania? jak prawidłowo zmierzyć te wartości, aby proces spawania był zgodny z kwalifikowaną technologią spawania?

Zobacz więcej

Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Czym są sektory wyrobu oraz sektory przemysłowe i co one dokładnie oznaczają

Zobacz więcej

Badania NDT – czy spawacz może oceniać swoje spoiny?

Czy spawacz może badać i oceniać swoje spoiny? Czy spawacz może wykonywać badania NDT?

Zobacz więcej